Super League: «Αέρας» η ΑΕΚ ξανά στην κορυφή, 3-1 την Κέρκυρα - iefimerida.gr

Super League: «Αέρας» η ΑΕΚ ξανά στην κορυφή, 3-1 την Κέρκυρα

Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Σε ένα άνετο βράδυ στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ κέρδισε με 3-1 την Κέρκυρα και είναι ξανά στην κορυφή του πρωταθλήματος μία αγωνιστική πριν το τέλος του α' γύρου.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν την τύχη με το μέρος τους και άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό έπειτα από αυτογκόλ του Γιαννακόπουλου μετά από προσπάθεια του Λάζαρου. Στο 38ο λεπτό, ο Κονέ που ήταν και ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του Χιμένεθ καθάρισε το ματς με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή. Στο 56’ ήταν η σειρά του Αραούχο να βρει δίχτυα με ωραίο τελείωμα από το ύψος της περιοχής. Η Κέρκυρα μείωσε στο 88’ με εκτέλεση πέναλτι του Νούνιες. Ο διαιτητής Σέζος κακώς έδειξε την άσπρη βούλα αφού ο Κονέ ήταν ακίνητος και δεν μάρκαρε αντικανονικά τον σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Ο Κονέ μάλιστα πέτυχε ένα φοβερό τέρμα στη σημερινή αναμέτρηση κόντρα στην Κέρκυρα, με το αμέσως προηγούμενό του να είναι πριν από δέκα χρόνια! Είχε σκοράρει πριν από δέκα χρόνια, δύο μήνες και έντεκα ημέρα και συγκεκριμένα στις 30 Σεπτεμβρίου του 2007 στην επικράτηση της ΑΕΚ επί του Λεβαδειακού με 4-0.

Η ΑΕΚ αν κερδίσει και το Σάββατο τον Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ, τότε θα είναι πρωταθλήτρια χειμώνα.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής της Super League:

• Λάρισα - Ξάνθη 1-0 (94’ Κρίζμαν)
  • Πανιώνιος - Πλατανιάς 2-1 (29' Σπιριντόνοβιτς, 82' Γκιοατά - 61' Ενσικουλού)
  • Παναιτωλικός - Ολυμπιακός 1-4 (27' αυτ. Ένχελς - 6' & 62' Φορτούνης, 66' Ανσαριφάρντ, 90+1' Τζούρτζεβιτς_
  • Απόλλων Σμύρνης - Αστέρας Τρίπολης 1-3 ( 51' Αλμπάνης - 21' Καλτσάς, 70' Μανιάς_
  • Ατρόμητος - Λεβαδειακός 1-0 (42’ Ντιγκινί)
  • ΠΑΣ Γιάννινα - Λαμία 1-1 (64’ Μαυροπάνος – 77’ Τσούκαλος)
  • ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 4-0 (8',51΄ Πέλκας, 67΄Κουλούρης (πεν.), 77΄ Πρίγιοβιτς)
  • ΑΕΚ – Κέρκυρα 3-1 (15’ αυτ. Γιαννακόπουλος, 38’ Κονέ, 56’ Αραούχο - 88' Νιούνες)