Stoiximan Basket League: Ο Προμηθέας Πατρών διέλυσε (70-40) τον Αρη - iefimerida.gr

Stoiximan Basket League: Ο Προμηθέας Πατρών διέλυσε (70-40) τον Αρη

Φωτογραφία: ΑΠΕ/ΜΠΕ

«Φωτιές» έβγαζε ο Προμηθέας Πατρών κόντρα στον ιστορικό Αρη!

Χάρη σε μία καταιγιστική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πατρινοί διέλυσαν το… φάντασμα του Άρη, καθώς επικράτησαν με το εμφατικό 70-40 και έτσι παρέμειναν στην πρώτη τριάδα της Α1 με ρεκόρ 6-1.

Τραγικοί οι «κίτρινοι» στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, μένοντας χωρίς πόντο για πάνω από 12 αγωνιστικά λεπτά. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιατρά ήταν ο Έβανς με 12 πόντους και τον ακολούθησαν οι Φαγέ και Ρέλεφορντ με 11 ο καθένας. Από το… ναυάγιο των φιλοξενούμενων διασώθηκε ο Μπένσον με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Την τέταρτη νίκη του πανηγύρισε στην έδρα του ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν άνετα στο τελικό 70-56 επί του Κολοσσού, υποχρεώνοντας τους Ροδίτες στην τέταρτη ήττα τους.

Tέλος, το Ρέθυμνο κέρδισε μέσα στην Λάρισα τον ΓΣΛ Φάρο, ενώ η Κύμη πήρε την πρώτη της νίκη μέσα στην Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου.

Σε αναμετρήσεις για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Basket League , σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

• Προμηθέας Πάτρας – Αρης 70-40
  • ΓΣΛ Φάρος – Ρέθυμνο 70-89
  • ΠΑΟΚ – Κολοσσός 70-56
  • Πανιώνιος - Κύμη 91-92 -παρ. (80-80κ.α.)
  • Λαύριο – ΑΕΚ Κυριακή, 17:00
  • Ολυμπιακός – Κόροιβος Κυριακή, 18:00 (χωρίς κόσμο)
  • Παναθηναϊκός – Τρίκαλα Κυριακή, 20:00

H βαθμολογία: (σε 7αγ.)