Premier League: «Λευκή» ισοπαλία στο ντέρμπι Λίβερπουλ - Γιουνάιτεντ - iefimerida.gr

Premier League: «Λευκή» ισοπαλία στο ντέρμπι Λίβερπουλ - Γιουνάιτεντ

Ο Ντέ Χέα αποσοβεί τον κίνδυνο για τη Γιουνάιτεντ / Φωτογραφία: ΕΡΑ

Χωρίς νικητή έληξε το μεγάλο ντέρμπι της Premier League ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ο Ζοσέ Μουρίνιο παρέταξε τους «κόκκινους διαβόλους» με αμυντική τακτική, διπλή ζώνη άμυνας, για να αντιμετωπίσει κάθε προσπάθεια της Λίβερπουλ.

Οι παίκτες του Κλοπ δεν κατάφεραν να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Ντε Χέα, αλλά και όταν το κατάφεραν ο Ισπανός τερματοφύλακας έδειξε την κλάση του. Στο 34ο λεπτό, με τέντωμα του ποδιού, είπε «όχι» σε προβολή του Μάτιπ από γύρισμα του Φιρμίνο.

Η απάντηση από πλευράς Γιουνάιτεντ στην καλή στιγμή των γηπεδούχων ήρθε στο 43', με τον Λουκάκου να σουτάρει μπροστά από τον Μινιολέ και τον συμπατριώτη του πορτιέρο να αποκρούει.

Στο β' ημίχρονο η Λίβερπουλ προσπάθησε να πιέσει περισσότερο, αλλά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και έτσι ήρθε φυσιολογικά το τελικό 0-0.