Προκριματικά Μουντιάλ 2018: Με χατ τρικ του Μέσι, η Αργεντινή πάει Ρωσία [βίντεο] - iefimerida.gr

Mια... Αργεντινή μόνος του ο Μέσι / Φωτογραφία: ΑΡ

Τελικά, Μουντιάλ χωρίς Αργεντινή δεν γίνεται! Την κατάλληλη στιγμή, ο Λιονέλ Μέσι «μίλησε» και με χατ τρικ απέναντι στο Εκουαδόρ, εκτός έδρας, έστειλε την ομάδα του στα γήπεδα της Ρωσίας.

Πραγματοποιώντας μια μαγική εμφάνιση, ο άσος της Μπαρτσελόνα τα έκανε όλα, παρότι το Εκουαδόρ προηγήθηκε από τα... αποδυτήρια (μόλις στο 1ο λεπτό).

Οι γηπεδούχοι με τον Ιμπάρα άνοιξαν το σκορ και όλοι άρχισαν να κάνουν σκέψεις για αποκλεισμό. Ωστόσο ο Μέσι δύο γκολ στο 12' και στο 20' έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του και το καλύτερο το άφησε για το β' ημίχρονο.

Στο 62', με ένα μαγικό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-3 και τώρα πια η παρέα του πάει Ρωσία!

Τις άλλες θέσεις για το Μουντιάλ έκλεισαν η Βραζιλία, η Ουρουγουάη και η Κολομβία, ενώ το Περού θα δώσει μπαράζ με αντίπαλο τη Νέα Ζηλανδία.

Ουρουγουάη-Βολιβία 4-2
(40’ Κάσερες, 42’ Καβάνι, 60’, 76’ Σουάρες-24’ αυτ. Σίλβα, 79’ αυτ. Γοδίν)

Εκτός Μουντιάλ οι ΗΠΑ!
Στον όμιλο της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής έγινε το μεγάλο «μπαμ», καθώς οι ΗΠΑ ηττήθηκαν εκτός έδρας 2-1 από το παντελώς αδιάφορο Τρίνινταντ και Τομπάγκο και έχασαν ακόμη και τα μπαράζ για πρόκριση στο Μουντιάλ!

Ο Παναμάς επικράτησε με το ίδιο σκορ (2-1) της Κόστα Ρίκα, με αποτέλεσμα να προκριθεί απευθείας στο πρώτο Μουντιαλ της ιστορίας του, ενώ η Ονδούρα, που νίκησε με ανατροπή το Μεξικό (3-2), τερμάτισε 4η και θα διεκδικήσει μέσω μπαράζ απέναντι στην Αυστραλία το εισιτήριο για τα γήπεδα της Ρωσίας.

Τρίνινταντ και Τομπάγκο-ΗΠΑ 2-1
(17' αυτ. Ομάρ Γκονσάλες, 37' Άλβιν Τζόουνς / 47' Πούλισιτς)

Ονδούρα-Μεξικό 3-2
(34' Έλις, 54' αυτ. Οτσόα, 60' Κιότο / 17' Περάλτα, 39' Βέλα)

Παναμάς-Κόστα Ρίκα 2-1