Το Ισραήλ... παραδόθηκε αμαχητί στην Ουκρανία, που έφτασε δια περιπάτου στη νίκη με 88-64 και προκρίθηκε στους «16» του Eurobasket, αφήνοντας εκτός συνέχειας τη Γεωργία.
Επίσης, με ρεκόρ 4-1, η Φινλανδία πήρε τη δεύτερη θέση του Α' Ομίλου και θα αντιμετωπίσει την Ουκρανία στους «16». Αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση χωρίς νίκη οι Ισλανδοί.
Τα 4 από τα 8 ζευγάρια στη φάση των «16» του Eurobasket 2017 έγιναν γνωστά μετά το πέρας της σημερινής αγωνιστικής ημέρας.
Το Σάββατο, λοιπόν, θα διεξαχθεί το πρώτο «κομμάτι» της φάσης των νοκ-άουτ, το οποίοι περιλαμβάνει τους εξής αγώνες:
- Λιθουανία-Ελλάδα
- Γαλλία-Γερμανία
- Σλοβενία-Ουκρανία
- Φινλανδία-Ιταλία
Υπενθυμίζεται πως όλα τα παιχνίδια από 'δω και πέρα θα διεξαχθούν στην Κωνσταντινούπολη.
Την Πέμπτη ολοκληρώνεται η πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ στους άλλους δύο ομίλους, από όπου θα προκύψουν τα υπόλοιπα τέσσερα ζευγάρια στους «16». Αυτή τη στιγμή μόνο η Ισπανία είναι σίγουρα πρώτη στον Γ' ομίλο.
Οι αυριανοί αγώνες
- Γ’ όμιλος: Τσεχία-Κροατία (14:30), Ουγγαρία-Ισπανία (17:15), Μαυροβούνιο-Ρουμανία (20:45)
- Δ’ όμιλος: Ρωσία-Μεγάλη Βρετανία (14:30), Βέλγιο-Σερβία (17:15), Λετονία-Τουρκία (20:45)
Έτσι διασταυρώνονται στους «16» οι ομάδες από τον Γ' και Δ' όμιλο, με αυτούς τους αγώνες να διεξάγονται την Κυριακή (10/9), στην Πόλη.
- Ισπανία-Δ4
- Δ2-Γ3
- Γ2-Δ3
- Δ1-Γ4
Το πανόραμα:
Α' ΦΑΣΗ
5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
6/9
Α' ΟΜΙΛΟΣ
- Σλοβενία-Γαλλία 95-78
- Ελλάδα-Πολωνία 95-77
- Φινλανδία-Ισλανδία 83-79
Β' ΟΜΙΛΟΣ
- Γερμανία-Λιθουανία 72-89
- Γεωργία-Ιταλία 69-71
- Ισραήλ-Ουκρανία 64-88
7/9
Γ' ΟΜΙΛΟΣ
- Τσεχία-Κροατία
- Ουγγαρία-Ισπανία
- Μαυροβούνιο-Ρουμανία
Δ' ΟΜΙΛΟΣ
- Ρωσία-Μεγάλη Βρετανία
- Βέλγιο-Σερβία
- Λετονία-Τουρκία
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
Ν-Η Β.
- Σλοβενία 5-0 10
- Φινλανδία 4-1 9
- Γαλλία 3-2 8
- ΕΛΛΑΔΑ 2-3 7
- Πολωνία 1-4 6
- Ισλανδία 0-5 5
Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
Ν-Η Β.
- Λιθουανία 4-1 9
- Γερμανία 3-2 8
- Ιταλία 3-2 8
- Ουκρανία 2-3 7
- Γεωργία 2-3 7
- Ισραήλ 1-4 6
Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Ν-Η Β.
- Ισπανία 4-0 8
- Κροατία 3-1 7
- Μαυροβούνιο 2-2 6
- Ουγγαρία 2-2 6
- Τσεχία 1-3 5
- Ρουμανία 0-4 4
Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Ν-Η Β.
- Λετονία 3-1 7
- Ρωσία 3-1 7
- Σερβία 3-1 7
- Τουρκία 2-2 6
- Βέλγιο 1-3 5
- Μεγ. Βρετανία 0-4 4