Κύπελλο Αγγλίας: Το σήκωσε η Αρσεναλ, κέρδισε 2-1 την Τσέλσι [βίντεο] - iefimerida.gr

Κύπελλο Αγγλίας: Το σήκωσε η Αρσεναλ, κέρδισε 2-1 την Τσέλσι [βίντεο]

Φωτογραφία: AP

Με μια μεγάλη εμφάνιση στο Γουέμπλεϊ η Αρσεναλ κατέκτησε το Κύπελλο Αγγλίας, κερδίζοντας στον μεγάλο τελικό με 2-1 την Πρωταθλήτρια Τσέλσι.

Για την ομάδα του Αρσεν Βενγκέρ έκανε το 1-0 στο 4’ ο Αλέξις Σάντσες και εν συνεχεία έχαναν οι παίκτες του πολλές ευκαιρίες. Στο β’ ημίχρονο ο Μόουσες αποβλήθηκε στο 68’ για τους «μπλε», αλλά στο 76’ ο Ντιέγκο Κόστα ισοφάρισε σε 1-1. Τελικά τρία λεπτά μετά ο Ράμσεϊ έπιασε στον ύπνο την ομάδα του Κόντε και έβαλε το γκολ της νίκης για το τελικό 2-1.

Νωρίτερα, η Σέλτικ ολοκλήρωσε τη σεζόν στη Σκωτία, πετυχαίνοντας το απόλυτο, καθώς μετά το λιγκ καπ και το πρωτάθλημα, κατέκτησε και το κύπελλο, στο «Χάμπντεν Παρκ» της Γλασκόβης, νικώντας την Αμπερντίν με 2-1 στο 92ο λεπτό.