Champions League: Ατλέτικο Μαδρίτης - Ρεάλ Μαδρίτης 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ) - iefimerida.gr

Champions League: Ατλέτικο Μαδρίτης - Ρεάλ Μαδρίτης 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Φωτογραφία: AP

Η Γιουβέντους είναι η μία ομάδα του τελικού του Champions League στις 3 Ιουνίου στο Κάρντιφ και απόψε θα γνωστοποιηθεί και η δεύτερη.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μετά το 3-0 του πρώτου ημιτελικού έχει σαφές προβάδισμα για να είναι ξανά στον τελικό για να υπερασπιστεί τον τίτλο της, με την Ατλέτικο να... στοχεύει σε μια μεγάλη ανατροπή.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ LIVE ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

• Τέλος αγώνα, η Ατλέτικο κέρδισε με 2-1 την Ρεάλ, αλλά η «βασίλισσα» είναι ξανά στον τελικό του Champions League και θα αντιμετωπίσει την Γιουβέντους.
  • 93' Σουτ του Καράσκο, εντελώς άστοχο.
  • «Αtleti, Atleti« φωνάζουν οι οπαδοί των γηπεδούχων μέσα στη βροχή...
  • 90' Σουτ του Κρόος έξω από την περιοχή, κόντρα στον Σαούλ και κόρνερ
  • 87' Ο Μοράτα μπαίνει στο παιχνίδι στη θέση του Ίσκο.
  • 86' Κίτρινη κάρτα στον Κορέα.
  • 78' Τεράστια ευκαιρία για την Ατλέτικο! Ο Κορέα από αριστερά κάνει χαμηλή σέντρα, ο Γκαμεϊρό σε κενή εστία και από τα 2 μέτρα "κατορθώνει" να τη στείλει άουτ!
  • 77' Αλλαγή για τη Ρεάλ: Ο Καζεμίρο δίνει τη θέση του στον Βάθκεθ
  • 76' Αλλαγή για τη Ρεάλ: Μετά από μία ακόμα εκπληκτική ενέργεια του Γάλου με σλάλομ που δεν κατέληξε σε γκολ, αντικαθίσταται από τον Ασένσιο
  • 74' Ευκαιρία για τη Ρεάλ! Σέντρα από αριστερά, ο Μπενζεμά πιάνει κεφαλιά πέφτοντας, η μπάλα δίπλα από την εστία
  • 70' Ευκαιρία για την Ατλέτικο! Ο Γκριεζμάν από αριστερά, πιάνει το βολέ, ο Νάβας στην κλειστή γωνία του διώχνει σε κόρνερ
  • 66' Τεράστια διπλή ευκαιρία της Ατλέτικο! Αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, λάθος του Ντανίλο, ο Καράσκο αποφεύγει τον Ράμος μέσα στην περιοχή, πλασάρει με το δεξί, ο Νάβας διώχνει, ο Γκαμεϊρό παίρνει το ριμπάουντ με κεφαλιά, ο Νάβας ξανά με πολύ γρήγορα αντανακλαστικά διώχνει
  • 58' Ευκαιρία για τη Ρεάλ! Ο Μαρσέλο από αριστερά, βγάζει πάσα για τον Ρονάλντο, αυτός πιάνει ένα σκαστό σουτ, λίγο άουτ
  • 57' Αλλαγή για την Ατλέτικο: Ο Χιμένες δίνει τη θέση του στον Πάρτεϊ και ο Τόρες δίνει τη θέση του στον Γκαμεϊρό
  • 50' Εκτέλεση φάουλ του Γκριεζμάν, η μπάλα πάνω από το δοκάρι του Νάβας
  • 47' Ευκαιρία για τη Ρεάλ! Πολύ δυνατό φάουλ του Ρονάλντο από πολύ αριστερά, ο Όμπλακ παρά το μπλοκαρισμένο οπτικό πεδίο, καταφέρνει να διώξει
  • Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες
  • 46' Ξεκίνησε το β' ημίχρονο με την Ατλέτικο στην σέντρα
  • Eτοιμο να ξεκινήσει το β' ημίχρονο
  • Τέλος το πρώτο ημίχρονο στο «Βιθέντε Καλντερόν», 2-1 κερδίζει η Ατλέτικο και τώρα χρειάζεται 3 γκολ στο β' ημίχρονο
  • ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ
  • 42' ΓΚΟΛ Εκπληκτικός Μπενζεμά, αποφεύγει τρεις αμυνόμενους στη γραμμή του άουτ, κόβει στον Κρόος που σουτάρει χαμηλά, ο Όμπλακ αποκρούει φανταστικά, αλλά ο Ίσκο παίρνει το ριμπαόυντ και κάνει το 2-1
  • ΓΚΟΛ Η ΡΕΑΛ, 2-1
  • 38' Αντεπίθεση για τη Ρεάλ, η μπάλα αριστερά στον Ίσκο στην περιοχή, αποφεύγει τον Χιμένες, αλλά το σουτ με το δεξί γίνεται εύκολη λεία για τον Όμπλακ
  • 36' Κίτρινη κάρτα στον Γκάμπι για έντονη διαμαρτυρία με την οποία ζητάει κάρτα σε φάουλ του Ίσκο στον Γκριεζμάν
  • 34' Κίτρινη κάρτα και στον Ράμος για διαμαρτυρία
  • 33' Ο Γκοδίν μπαίνει δυνατά σε εναέρια μονομαχία με τον Ρονάλντο και αφήνει κάτω τον Πορτογάλο. Κίτρινη κάρτα στον Ουρουγουανό
  • 25' Η Ρεάλ προσπαθεί να πλησιάσει στην αντίπαλη περιοχή
  • ΤΑ ΔΥΟ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΑΤΛΕΤΙΚΟ
  • Παίρνει φωτιά το γήπεδο! Η Ατλέτικο είναι δυναμικά στο παιχνίδι της πρόκρισης, τα έχει... χαμένα η Ρεάλ.
  • 16' ΓΚΟΛ Ο Τόρες κέρδισε το πέναλτι, ο Γκριεζμάν το εκτέλεσε, ο Νάβας προσπάθησε να αποκρούσει αλλά η μπάλα κατέληκε στα δίχτυα για το 2-0!
  • ΓΚΟΛ Η ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ, 2-0!
  • Πέναλτι για την Ατλέτικο!
  • 12' ΓΚΟΛ Κόρνερ από δεξιά, ο Σαούλ πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και νικάει τον Όμπλακ για το 1-0!
  • ΓΚΟΛ Η ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ, 1-0
  • 7' Ευκαιρία για τη Ρεάλ! Φάουλ με γέμισμα από δεξιά, κεφαλιά του Καζεμίρο, εκπληκτική επέμβαση του Όμπλακ
  • 6' Ο Ίσκο ντριμπλάρει τον Σάβιτς, ο οποίος τον παρεμποδίζει με το χέρι, κίτρινη κάρτα
  • 5' Εκτέλεση από δεξιά, σκαστή κεφαλιά του Τόρες, άουτ
  • 5' Ευκαιρία για την Ατλέτικο! Ο Κόκε από δεξιά με προβολή πιάνει τη σέντρα του Καράσκο, ο Νάβας σε κόρνερ
  • 4' Κίτρινη κάρτα στον Ντανίλο.
  • 2' Mακρινό σουτ του Γκριεζμάν, ο οποίος προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Νάβας, αλλά δεν τα κατάφερε.
  • 1' Σέντρα στο ματς
  • Διαιτητής είναι ο Τούρκος Τσακίρ.
  • Ένα ενδιαφέρον στατιστικό είναι ότι η Ρεάλ δεν έχει χάσει ποτέ με τον Ίσκο στη σύνθεσή της!
  • Στο πρώτο ματς η Ρεάλ κέρδισε 3-0 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και έχει μεγάλο προβάδισμα.
  • Οι 11αδες της ρεβάνς
  • Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Χιμένες, Γκοντίν, Σάβιτς, Φελίπε Λουίς, Γκάμπι, Σαούλ, Κόκε, Καράσκο, Γκριζμάν, Τόρες
  • Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Ντανίλο, Καζεμίρο, Μόντριτς, Κρόος, Ρονάλντο, Ίσκο, Μπενζεμά