Κύπελλο Ελλάδος: ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 4-0 (ΤΕΛΙΚΟ) - iefimerida.gr

Κύπελλο Ελλάδος: ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 4-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Φωτογραφία: EUROKINISSI

Από το σημερινό μεγάλο παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό, θα προκύψει ο δεύτερος φιναλίστ του τελικού Κυπέλλου, μετά τη χθεσινή πρόκριση της ΑΕΚ.

Οι «πράσινοι» έχουν το μεγάλο αβαντάζ του υπέρ τους 2-0 από τη Λεωφόρο, ωστόσο στον ΠΑΟΚ επικρατεί πάθος για μία επική ανατροπή της εις βάρος τους κατάστασης.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ LIVE ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

PAOK - PAO 2-0 από sdna-website

PAOK - PAO 1-0 από sdna-website

• ΤΕΛΟΣ. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 4-0 τον Παναθηναϊκό και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στις 6 Μαϊου.
  • 88' Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνιες, επειδή διαμαρτυρήθηκε στον 4ο, την ώρα που έβγαινε από το γήπεδο.
  • 88' Ο Χατζηγιοβάνης στη θέση του Βιγιαφάνιες
  • Ο Μπίσεσβαρ εκμεταλλεύεται το λάθος του Κουτρουμπή, γυρίζει από αριστερά την μπάλα, συστημένη στον Πρίγιοβιτς, που πλασάρει σε κενή εστία για το 4-0. Θέλει 2 γκολ ο ΠΑΟ για να προκριθεί.
  • 84' ΓΚΟΛ, 4-0 Ο ΠΑΟΚ! Αγκαλιά με την πρόκριση στον τελικό!
  • 82' Κάρτα στον Κάνιας, για τράβηγμα στον Λουντ.
  • 82' Αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ, με τον Τσίμιροτ από αριστερά να γυρίζει την μπάλα στο πέναλτι, ο Μπίσεσβαρ πλασάρει, αλλά ανακόπτεται από τους Λουντ και Βιγιαφάνιες.
  • 80' Τρομερή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Πρώτη κεφαλιά του Μολίνς, δεύτερη του Μπεργκ και η μπάλα περνά ξυστά από το δοκάρι της εστίας του Γλύκου
  • 79' Ο Κάνιας στη θέση του Σάχοβ
  • 77' Ο Λουντ στη θέση του Κλωναρίδη
  • O Σάκχοφ δίνει σκορ πρόκρισης στον ΠΑΟΚ καθώς με σουτ έξω από την περιοχή νικάει για τρίτη φορά τον Βλαχοδήμο!
  • 74' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ, 3-0
  • 72' Αποβολή για τον Χουλτ, με δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα. Με 10 παίκτες ο ΠΑΟ.
  • 70' Εκτέλεση φάουλ του Πέλκα, ο Πρίγιοβιτς (από θέση οφσάιντ) κάνει την προβολή, αποκρούει εντυπωσιακά ο Βλαχοδήμος, από κοντά ο Μάτος στέλνει την μπάλα άουτ.
  • 67' Σέντρα του Κουλιμπαλί από δεξιά, δεν πλασάρει καλά ο Μπεργκ, φεύγει άουτ η μπάλα.
  • 59' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, Ενρίκε στην θέση του Κάμπος
  • ΔΕΙΤΕ ΤΟ 2-0 ΤΟΥ ΠΑΟΚ (VIDEO)
  • Ματς θρίλερ από εδώ και πέρα, με τον ΠΑΟΚ να έχει το ψυχολογικό προβάδισμα λόγω έδρας.
  • 51' Κίτρινη κάρτα για τον Μπίσεσβαρ
  • 48' Γλυκό γέμισμα του Μπίσεσβαρ (με το που μπήκε) από τα δεξιά, εκπληκτική κεφαλιά του Λέο Μάτος, στέλνει τη μπάλα στη γωνία του Βλαχοδήμου και με το 2-0 ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα.
  • ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ, 2-0!
  • 48' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέλκα, αυτή σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Βλαχοδήμου, που αιφνιδιάστηκε, αλλά... σώθηκε!
  • Μπίσεσβαρ αντί Ουάρντα για τον ΠΑΟΚ
  • Σέντρα στο 2ο ημίχρονο
  • Οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για το β' ημίχρονο.
  • Τέλος ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ κερδίζει με 1-0 με σκόρερ τον Πέλκα και το συνολικό σκορ του ζευγαριού στον ημιτελικό είναι στο 2-1. Αναμένεται πολύ ενδιαφέρον β' ημίχρονο στην Τούμπα.
  • 44' Μία ακόμα λάθος κίνηση του Κλωναρίδη σε αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, άουτ η μπάλα
  • Πολύ επικίνδυνος ο ΠΑΟ στις αντεπιθέσεις.
  • 39' Κίτρινη κάρτα και στον Χουλτ για φάουλ στον Ουάρντα
  • 38' Κίτρινη κάρτα στον Λέο Μάτος για φάουλ στον Μπεργκ
  • 36' Φοβερή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Κλωναρίδη να φεύγει ολομόναχος απέναντι στον Γλύκο και να στέλνει την μπάλα άουτ!
  • 34' Παρ'ολίγο γκολ για τον Παναθηναϊκό με μία κεφαλιά προς τα πίσω του Βαρέλα να διώχνει πολύ δύσκολα ο Γλύκος!
  • 29' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Τζάλμα Κάμπος Πρίγιοβιτς δέχεται την μπαλιά στην αντεπίθεση και να στέλνει την μπάλα άουτ από καλή θέση, ενώ ήταν κοντά ο Πρίγιοβιτς!
  • ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΓΙΑ ΤΟ 1-0 (VIDEO)
  • Διακοπή στο ματς από τον ρέφερι. Το ιατρικό τιμ πάνω στον παίκτη του ΠΑΟ.
  • Επεσε κροτίδα στο κόρνερ, ενώ το εκτελούσε ο Βιγιαφάνες
  • 25' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εμποκού, σε κόρνερ ο Γλύκος
  • Ενταση ανάμεσα στους παίκτες για μια αψιμαχία Κλωναρίδη με Ουάρντα
  • Σκόρερ ο Πέλκας, με απευθείας εκτέλεση φάουλ! Στο παραθυράκι του Βλαχοδήμου που δεν μπορούσε να αντιδράσει
  • 15' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ, 1-0!
  • 10' Ο ΠΑΟ έχει μπει πιο δυνατά, έχει και «όπλο» το 2-0 από την Λεωφόρο.
  • Το πρέσινγκ του τριφυλλιού ψηλά έχει «αναστατώσει» τους παίκτες του ΠΑΟΚ που δεν μπορούν να βρουν λύσεις και δείχνουν μπλοκαρισμένοι.
  • 5' Και νέα διπλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Γλύκο να σώζει αρχικά σουτ του Βιγιαφάνιες και εν συνεχεία του Εμποκού!
  • 4' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Κλωναρίδη να μπαίνει μέσα στην περιοχή και την τελευταία στιγμή να τον ανακόπτει αμυντικός του ΠΑΟΚ προ του Γλύκου
  • 1' Σέντρα στο ματς
  • Αρχηγός για την ομάδα του Παναθηναϊκού μετά την απουσία του Ζέκα, ο Μάρκους Μπεργκ
  • Στο γήπεδο και ο Ιβάν Σαββίδης.
  • Με μαύρες εμφανίσεις θα αγωνιστεί ο ΠΑΟΚ, με άσπρες ο Παναθηναϊκός.
  • Διαιτητής της αναμέτρησης ο Κύζας (Δράμας), βοηθοί οι Κούλα Χασάν (Ξάνθης), Δημήτρης Γκάγκας (Λάρισας), επιπρόσθετοι οι Χαράλαμπος Καλογερόπουλος (Αθηνών), Δημήτρης Στυλιάρας (Αιτ/νίας). Τέταρτος θα είναι ο Δημήτρης Θάνος (Γεβενών) και παρατηρητής ο Ιωάννης Σπυρόπουλος (Φθιώτιδας).
  • Η 11αδα του ΠΑΟ: Στο 4-4-2 του Μαρίνου Ουζουνίδη, κάτω από την εστία θα είναι ο Βλαχοδήμος, δεξί μπακ ο Κουλιμπαλί, αριστερό ο Χουλτ και δίδυμο στο κέντρο της άμυνας οι Μολέδο-Κουτρουμπής. Στα χαφ θα αγωνιστούν οι Ρέις (αντί Ζέκα)-Κουρμπέλης, με τον Βιγιαφάνιες στο ένα φτερό της επίθεσης, τον Εμποκού στο άλλο και στην επίθεση οι Κλωναρίδης-Μπεργκ, με τον Έλληνα άσο να κινείται σε πιο ελεύθερο ρόλο.
  • Η 11αδα του ΠΑΟΚ: : Γλύκος, Μάτος, Λέοβατς, Κρέσπο, Βαρέλα, Σάκχοφ, Τσίμιροτ, Γουάρντα, Κάμπος, Πέλκας, Πρίγιοβιτς