Κύπελλο Ελλάδος: ΑΕΚ - Oλυμπιακός 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ) - iefimerida.gr

Κύπελλο Ελλάδος: ΑΕΚ - Oλυμπιακός 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Φωτογραφία: EUROKINISSI

Το πρώτο «εισιτήριο» για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος θα δοθεί απόψε στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Ολυμπιακό, με την Ενωση να έχει το προβάδισμα αφού κέρδισε 2-1 στο Καραϊσκάκη στο πρώτο παιχνίδι και σήμερα παίζει μπροστά στο κοινό της.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ LIVE ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ

Τέλος αγώνα, η ΑΕΚ χάνει με 1-0 αλλά παίρνει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

98' Αποβολή και για τον Ντα Κόστα

Ο Αλμέιδα θα καθίσει κάτω από τα δοκάρια

95' Κίτρινη ο Ανέστης, και για καθυστέρηση αμέσως αποβολή!

94' Κίτρινη στον Ντα Κόστα

93' Κίτρινη στον Καρντόσο

91' Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Μάνταλος εκτός, στην θέση του ο Βάργκας

90΄ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό σε κεφαλιά του Καρντόσο! Στην επόμενη φάση, ο Αλμέιδα τετ α τετ με τον Καπίνο αστοχεί!

Κίτρινη κάρτα στον Αραούχο για φάουλ στον Μάρτινς.

85' Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ελιουνούσι αντί του Μάριν

82' Γκολ για τον Ολυμπιακό, 0-1. Λάθος του Μάνταλου και του Γιόχανσον, ο Κάρντόσο πάσαρε στον Ρομαό, αυτός πήρε την μπάλα έκανε την επέλαση και απέναντι στον Ανέστη πλάσαρε για το 0-1.

79' Κίτρινη στον Γιόχανσον

77' Ο Χριστοδουλόπουλος εκτός, στην θέση του ο Αλμέιδα

75' Κίτρινη κάρτα στον Ντίντακ

70' Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ακόμα πιο εντυπωσιακή η επέμβαση του Καπίνο στην δεξιά του γωνία με το ένα χέρι.

42%-58% η κατοχή της μπάλας για τον Ολυμπιακό, παραμένει το 0-0 στο 67'

61' Ο Γαλανόπουλος στη θέση του Πατίτο, για την πρώτη αλλαγή της ΑΕΚ

60' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΣΦΠ, ο Ανδρούτσος στη θέση του Καμπιάσο

58' Καρντόσο αντί Ανσαριφάρντ

Να θυμίσουμε πως η ΑΕΚ είχε νικήσει 2-1 στο πρώτο ματς στο Φάληρο και ως εκ τούτου ο Ολυμπιακός κυνηγά τουλάχιστον δυο γκολ απόψε στο ΟΑΚΑ.

46' Αρχισε το β' ημίχρονο στο ΟΑΚΑ, χωρίς αλλαγές οι 2 ομάδες

Τέλος ημιχρόνου στο ΟΑΚΑ, ΑΕΚ και Ολυμπιακός στο 0-0. Με αυτό το σκορ περνά η ΑΕΚ.

45'+ Κίτρινη στον Καπίνο

45'+ Σουτ του Ρομαό, η μπάλα άουτ.

45' Απευθείας σουτ του Καμπιάσο, έπεσε στην γωνία του ο Ανέστης και απέκρουσε.

41' Κίτρινη κάρτα στον Μάριν.

40' Σουτ του Γκάλο, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Καπίνο και απομακρύνθηκε.

33' Επικίνδυνο σουτ του Μάριν, η μπάλα λίγο άουτ.

51%-49% η κατοχή της μπάλας, 2-1 οι τελικές και 3-3 τα κόρνερ.

24' Κίτρινη στον Σιμόες

21' Κίτρινη κάρτα στον Βράνιες για πάτημα στον Μάριν. Πατίτο και Γκάλο την... έπεσαν σττον Βόσνιο για να παίξει πιο ήρεμα στη συνέχεια.

20' Παραμένει το 0-0 στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ δείχνει να διαχειρίζεται καλύτερα το υπέρ της αποτέλεσμα.

12' Μετά από σύγχυση στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Χριστοδουλόπουλος σούταρε από το ύψος του ημικυκλίου, αλλά ο Ρομαό κόντραρε σωτήρια για τον Ολυμπιακό.

4' Κίτρινη στον Ρομαό για πάτημα σε αντίπαλο!

3' Σουτ του Φορτούνη, απέκρουσε σε κόρνερ ο Ανέστης.

1' Σέντρα στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στην πρώτη επίθεση

Οι δύο ομάδες στο αγωνιστικό χώρο, φοβερή ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ.

Eντυπωσιακή ατμόσφαρα από τους περίπου 45.000 οπαδούς της ΑΕΚ.

Στον πάγκο της ΑΕΚ: Μπάρκας, Κολοβέτσιος, Βάργκας, Γαλανόπουλος, Τσέλιος, Αλμέιδα, Πέκχαρτ. Στον πάγκο του Ολυμπιακού: Χουτεσιώτης, Καρντόσο, Μπουχαλάκης, Μποτία, Ελιουνούσι, Ντομίνγκες, Ανδρούτσος

Διαιτητής είναι ο Αναστάσιος Σιδηρόπουλος από τα Δωδεκάνησα. Πρώτος βοηθός θα είναι ο Δαμιανός Ευθυμιάδης από την Πιερία και δεύτερος ο Χρήστος Μπαλτάς από την Αχαΐα. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Άγγελος Ευαγγέλου από την Αθήνα, πρώτος επιπρόσθετος ο Γεώργιος Κομίνης από τη Θεσπρωτία, δεύτερος ο Αλέξανδρος Αρετόπουλος από τα Τρίκαλα και παρατηρητής ο Γεώργιος Μπίκας από τη Χαλκιδική.

Η 11αδα του Ολυμπιακού: Καπίνο Φιγκέιρας, Ρέτσος, Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Ρομαό, Αντρέ Μαρτίνς, Καμπιάσο, Φορτούνης, Μάριν, Ανσαριφάρντ.

Η 11αδα της ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Ντίντακ, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος, Πατίτο, Αραούχο

• Η ΑΕΚ είχε κερδίσει 2-1 στο πρώτο ματς στο Καραϊσκάκη και σήμερα για να περάσει χρειάζεται νίκη, ή ισοπαλία ή και ήττα με 1-0. Ο Ολυμπιακός αντιθέτως χρειάζεται νίκη πάνω από 1-0 για να περάσει στον τελικό.