Ανεπανάληπτος Πετρούνιας –Πήρε το χρυσό στο Πανευρωπαϊκό και «σήκωσε» ξανά την Ελλάδα [βίντεο] - iefimerida.gr

Φωτογραφία: EUROKINISSI

Ο Λευτέρης Πετρούνιας έφτασε για τρίτη διαδοχική χρονιά στην κορυφή της Ευρώπης!

Ο Πετρούνιας έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση και με 15.433 βαθμούς και κατέκτησε τον τρίτο διαδοχικό ευρωπαϊκό τίτλο του μετά το Μονπελιέ (2015) και τη Βέρνη (2016). Θυμίζουμε ότι ο Έλληνας αθλητής προκρίθηκε με την καλύτερη βαθμολογία στον τελικό, δείχνοντας ότι είναι το φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου. Ετσι εν συνεχεία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό, ενώ είχε προηγηθεί χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο και το περασμένο καλοκαίρι χρυσό και στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο.

Μεγάλη επιτυχία και για τον δεύτερο Έλληνα αθλητή Κωνστανίνο Κωνσταντινίδη. Ο συναθλητή του Λευτέρη Πετρούνια που συμμετείχε για πρώτη φορά σε τελικό ευρωπαϊκού πρωταθλήματος τερμάτισε στην έκτη θέση με 14.666 βαθμούς.