Κύπελλο Ελλάδος: Τα... γύρισε τούμπα ο ΠΑΟ και προκρίθηκε! - Νίκη 3-4 στη Ριζούπολη [βίντεο] - iefimerida.gr

Φωτογραφία: EUROKINISSI

Απίστευτα πράγματα έγιναν την Πέμπτη στον όμιλο του ΠΑΟ, στο Κύπελλο Ελλάδος.

Πριν τα ματς οι «πράσινοι» ήταν με το 1,5 πόδι εκτός των «16» του θεσμού, αλλά μετά το τέλος τους είχαν προκριθεί!

Ο ΠΑΟ έχανε στο ημίχρονο στην Ριζούπολη με 2-0 (11’, 44’ Σιατραβάνης) από τον Απόλλωνα Σμύρνης, αλλά στην επανάληψη ήταν... καταιγίδα. Ο Μπέργκ στο 54’, ο Εμποκού στο 61’, ο Λέτο στο 65’ και ο Ντάσιος με αυτογκόλ στο 74’ έκαναν το 2-4, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν με πέναλτι του Σιατραβάνη στο 76’ (αποβλήθηκε ο Ρέις με κόκκινη στην φάση).

Την ίδια ώρα, ο ΟΦΗ κέρδισε με 2-1 τον Ηρακλή (37’ Oγκμποε, 75’ Βούχο - 90' Λουκίνας) και πέρασε πρώτος με τους Θεσσαλονικείς να μένουν εκτός.

Η βαθμολογία:

1. ΟΦΗ 6 (4-3)
  2. Παναθηναϊκός 4 (5-5)
  3. Ηρακλής 4 (4-2)
  4. Απόλλων Σμύρνης 3 (4-6)

Παρότι ο Ηρακλής τερμάτισε με συνολική διαφορά γκολ 4-2 και ο Παναθηναϊκός με 5-5, οι πράσινοι πέρασαν χάρη σε μία ιδιαιτερότητα του ΚΑΠ που ισχύει για τους αγώνες κυπέλλου και για όλες τις ισοβαθμίες. Εκεί, πρώτο κριτήριο είναι το μεταξύ τους παιχνίδι, δεύτερο η διαφορά τερμάτων, τρίτο η καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους παιχνίδια και τέταρτο η καλύτερο επίθεση σε όλο τον όμιλο. Με δεδομένο ότι το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τον Ηρακλή έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0), η πρόκριση κρίθηκε στο τέταρτο κριτήριο, με τους πράσινους να έχουν σκοράρει 5 φορές συνολικά στον όμιλο και τον Γηραίο τέσσερις!

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της Β΄ φάσης του κυπέλλου Ελλάδας στο ποδόσφαιρο:

• Κισσαμικός-Λεβαδειακός 1-1
  • Αιγινιακός-Αστέρας Τρίπολης 1-4
  • Αγροτικός Αστέρας-Ξάνθη 1-1
  • Άρης-Βέροια 0-0
  • Καλλιθέα-Παναιτωλικός 1-5
  • Πανθρακικός-Ατρόμητος 0-3
  • ΑΟ Χανιά-Πλατανιάς 1-2
  • Αναγέννηση Καρδίτσας- Κέρκυρα 0-6