Στο -6 από τη Ρεάλ η Μπαρτσελόνα - Νέα απώλεια βαθμών κόντρα στη Σοσιεδάδ [βίντεο] - iefimerida.gr

Νέα απώλεια βαθμών γνώρισε η Μπαρτσελόνα, μία εβδομάδα πριν το μεγάλο ντέρμπι με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Σοσιεδάδ ήταν καλύτερη από την Μπαρτσελόνα και υποχρέωσε τους Καταλανούς σε ισοπαλία 1-1, ενώ θα μπορούσε να έχει φτάσει ακόμη και στη νίκη αν ο βοηθός δεν ανακάλυπτε οφσάιντ του Χουάνμι, ο οποίος σκόραρε από κανονική θέση στο 78ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και παρά το γεγονός ότι έχασαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Τελικά το πέτυχαν στο 53ο λεπτό με τον Γουίλιαν όμως έξι λεπτά μετά ο Μέσι ισοφάρισε για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε.

Στο 77' και στο 83' ο Κάρλος Βέλα είχε δύο δοκάρια για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μετά τη Μάλαγα, κατάφεραν να σταματήσουν και αυτοί την Μπαρτσελόνα.

Το ντέρμπι της ερχόμενης αγωνιστικής το Σάββατο απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης, βρίσκει πλέον τους Καταλανούς χωρίς περιθώρια απώλειας βαθμών αφού ήδη η «βασίλισσα» έχει ξεφύγει έξι βαθμούς.