Στον τελικό του Κυπέλλου η Μπαρτσελόνα - iefimerida.gr

Στον τελικό του Κυπέλλου η Μπαρτσελόνα

Εύκολη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε και στον επαναληπτικό ημιτελικό της Βιγιαρεάλ με σκορ 3-1 και πλέον θα περιμένει τον αντίπαλό της από το ζευγάρι Εσπανιόλ-Μπιλμπάο.

Η Μπαρτσελόνα είχε επικρατήσει 3-1 στο πρώτο παιχνίδι και έκανε τα πράγματα ακόμη πιο εύκολα όταν στο 2ο λεπτό ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ. Ο Ζόνατας ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 39ο λεπτό όμως η αποβολή του Πίνα στο 65'ήταν καθοριστική για τη Βιγιαρεάλ, με την Μπαρτσελόνα να φτάνει σε άλλα δύο τέρματα με τους Σουάρες και Νεϊμάρ να σκοράρουν στο 73' και στο 88' αντίστοιχα.