Αποκλεισμός για Ολυμπιακό από το Europa League -Ισοπαλία 2-2 με την Ντνίπρο - iefimerida.gr

Αποκλεισμός για Ολυμπιακό από το Europa League -Ισοπαλία 2-2 με την Ντνίπρο

Από την Ουκρανία τα πράγματα, ήταν πολύ δύσκολα για τον Ολυμπιακό. Το 2-0 δεν μπορούσε να ανατραπεί παρά το γρήγορο γκολ του Μήτρογλου, αφού ήρθε γρήγορα η ισοφάριση. Τσόρι και Κάλινιτς στις καθυστερήσεις σκόραραν, αλλά δεν άλλαξαν πολλά.

Αποτέλεσμα αυτού Ολυμπιακός και Ντίνπρο να μείνουν στο 2-2 με τους Πειραιώτες να αποκλείονται από την Ευρώπη. Ενας αποκλεισμός και μια εμφάνιση που έφερε νέες αποδοκιμασίες στο Καραϊσκάκη από τους περίπου 15.000 οπαδούς του ΟΣΦΠ.

Μάλιστα, αυτός ο αποκλεισμός φέρνει άσχημα μαντάτα και για την Ελλάδα. Και αυτό διότι η Ελλάδα από την μεθεπόμενη σεζόν δεν θα έχει απευθείας συμμετοχή στους ομίλους του Champions League και του Europa League για τον Πρωταθλητή και τον Κυπελλούχο.

Ο Μήτρογλου στο 14΄ άνοιξε το σκορ, αλλά στο 22΄ ο Φεντέτσκι έφερε το ματς στα ίσια. Στο 89΄ με πέναλτι ο Ντομίνγκες έκανε το 2-1, αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κάλινιτς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ολυμπιακός (Βίτορ Περέιρα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουΐ, Σιόβας, Σαντάνα, Μαζουακού, Εντινγκά, Μιλιβόγεβιτς, Τσόρι, Αφελάι (65’ Φορτούνης), Ντουρμάζ (65’ Ντοσεβί), Μήτρογλου.

Ντνίπρο (Μίρον Μάρκεβιτς): Μπόικο, Ντόουγκλας, Τσεμπεριάτσκο, Εγκίντιο, Φεντέτσκι, Κανκάβα, Φέντορτσουκ, Κονοπλιάνκα, Ροτάν, Ματέους, Ζοζούλια (62’ Κάλινιτς).

Ολυμπιακός-Ντνίπρο 2-2 (2-4)

Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Βόλφσμπουργκ 0-0 (0-2)

Τα αποτελέσματα των αγώνων που άρχισαν στις 20:00 (σε παρένθεση το συνολικό σκορ):

Γκλάντμπαχ-Σεβίλλη 2-3 (2-4)

Μπεσίκτας-Λίβερπουλ 1-0 (1-1, 5-4 πεν)

Φιορετνίνα-Τότεναμ 2-0 (3-1)

Ίντερ-Σέλτικ 1-0 (4-3)

Λέγκια-Άγιαξ 0-3 (0-4)

Σάλτζμπουργκ-Βιγιαρεάλ 1-3 (2-5)