Η Ρίβερ απέκλεισε την Μπόκα σε έναν επικό ημιτελικό [βίντεο] - iefimerida.gr

Η Ρίβερ απέκλεισε την Μπόκα σε έναν επικό ημιτελικό [βίντεο]

Η Ρίβερ Πλέιτ ήταν αυτή που χαμογέλασε και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κόπα Σουνταμερικάνα, αφού επικράτησε στον επαναληπτικό 1-0 της Μπόκα Τζούνιορς. Το ματς ήταν δραματικό, με χαμένο πέναλτι στα πρώτα δευτερόλεπτα, αποβολή και πολλές χαμένες ευκαιρίες.

Οι οπαδοί της Ρίβερ, θέλοντας να απαντήσουν σε αυτούς της Μπόκα, ετοίμασαν μια εκπληκτική ατμόσφαιρα στο «Μονουμεντάλ», η οποία, όπως φαίνεται, επηρέασε τους αντίπαλους ποδοσφαιριστές, αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Τζιλότι αστόχησε σε χτύπημα πέναλτι.

Η Ρίβερ ξεπέρασε το σοκ και στο 16ο λεπτό με τον Πισκουλίτσι κατάφερε να πάρει προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι δέχθηκαν έντονη πίεση στη συνέχεια, απάντησαν και αυτοί στις χαμένες ευκαιρίες της Μπόκα και τελικά κατάφεραν να κρατήσουν το 1-0 μέχρι τέλους, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν την Ατλέτικο Νασιονάλ.