Εφτάψυχη -Η Βραζιλία κέρδισε στα πέναλτι τη Χιλη και προκρίθηκε στους «8» του Μουντιάλ - iefimerida.gr

Ο Λουίς Φελίπε Σκολάρι είχε δηλώσει πριν το ματς, ότι ήθελε οποιαδήποτε άλλη αντίπαλο εκτός της Χιλής. Τελικά δικαιώθηκε αφού οι Χιλιανοί έφτασαν τους Βραζιλιάνους στα όριά τους. Μετά από ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, ένα δυναμικό δεύτερο και μια ημίωρη παράταση, στην οποία πρωταγωνίστησε το δοκάρι του Πινίγια στο 120', οι δύο ομάδες οδηγηθηκαν στα πέναλτι. Εκεί, η Βραζιλία για 3η συνεχόμενη φορά μετά τον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 1998 και τον τελικό του 1994 απέναντι στην Ιταλία, κατάφερε να πάρει την πρόκριση με σκορ 3-2!