Η αποβολή του Κατσουράνη έφερε την κατάρρευση: Ηττα του ΠΑΟΚ με 3-0 από την Μπενφίκα στη Λισαβόνα - iefimerida.gr

Για 68 λεπτά ο ΠΑΟΚ άντεχε στην πίεση της Μπενφίκα και αναζητούσε το γκολ που θα ισοφάριζε το σκορ του πρώτου αγώνα στην Τούμπα, η αποβολή όμως του Κατσουράνη έφερε την κατάρρευση και μοιραία ο «Δικέφαλος του Βορρά» γνώρισε την ήττα με 3-0 από τους Αετούς της Λισαβόνας.

Είναι η τρίτη φορά που ο ΠΑΟΚ φθάνει μέχρι τους «32» τoυ Εuropa League και δεν καταφέρνει να συνεχίσει στη δεύτερη τη τάξει διασυλλογική διοργάνωση στην Ευρώπη.

Μετά την αποβολή του Κατσουράνη στο 68ο λεπτό, οι Πορτογάλοι σκόραραν τρεις φορές μέσα σε 9 λεπτά με τους Γκαϊτάν στο 70', Λίμα στο 78' (πέναλτι) και Μάρκοβιτς στο 79'.

Στην επόμενη φάση του Europa League πέρασαν Πόρτο (δια πυρός και σιδήρου), Νάπολι, Σεβίλλη, Σάλτσμπουργκ και Βασιλεία, ενώ αίσθηση προκάλεσε ο αποκλεισμός της Ρούμπιν Καζάν από την ουραγό του ισπανικού πρωταθλήματος, Μπέτις, της Σαχτάρ Ντόνετσκ από τη Βικτόρια Πλζεν και της Λάτσιο από τη βουλγαρική Λουντογκόρετς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στους υπόλοιπους αγώνες του Europa League (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

Μπενφίκα (Πορτογαλία)-ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 3-0 (1-0)

Ρούμπιν Καζάν (Ρωσία)-Μπέτις (Ισπανία) 0-2 (1-1)

Αϊντραχτ Φρανκφ.(Γερμανία)-Πόρτο (Πορτογαλία) 3-3 (2-2)

Βασιλεία (Ελβετία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 3-0 (0-0)

Σεβίλη (Ισπανία)-Μάριμπορ (Σλοβενία) 2-1 (2-2)

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)-Πλζεν (Τσεχία) 1-2 (1-1)

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)-Λάτσιο (Ιταλία) 3-3 (1-0)

Νάπολι (Ιταλία)-Σουόνσι (Αγγλία) 3-1 (0-0)

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)-Άγιαξ (Ολλανδία) 3-1 (3-0)

Γκενκ (Βέλγιο)-Ανζί Μαχάτσκαλα (Ρωσία) 0-2 (0-0)