Hττα του Παναθηναϊκού με 1-0 από τον Αστέρα στην Τρίπολη -Ξέσπασε στον ΟΦΗ ο ΠΑΟΚ με το ευρύ 5-0 - iefimerida.gr

Οδυνηρή ήττα με 1-0 γνώρισε από τον Αστέρα Τρίπολης ο Παναθηναϊκός στον αγώνα για την 23η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Με τη νίκη τους αυτή οι Αρκάδες αναρριχήθηκαν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 42 βαθμούς, 2 περισσότερους από τους «πράσινους».

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Καράσκο στο 54ο λεπτό μετά από τραγικό λάθος του Ζέκα.

Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ ξέσπασε πάνω στον ΟΦΗ μετά την απρόσμενη ήττα του από τον Πλατανιά την προηγούμενη αγωνιστική. Οι παίκτες του «Δικέφαλου του Βορρά» παραβίασαν πέντε φορές (4΄ Αθανασιάδης, 61΄ Σαλπιγγίδης, 74΄ Νάτχο, 80΄ Χούσεν, 86΄ Μαντούρο) την εστία των Κρητικών, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός πέτυχε άλλη μία νίκη στο γηπεδο Καραϊσκάκη αυτή τη φορά απέναντι στον Πανιώνιο. Εκτός όμως από το τελικό 2-0 οι οπαδοί των «ερυθρολεύκων» είχαν έναν ακόμη λόγο να πανηγυρίσουν καθώς από τα μεγάφωνα του γηπέδου ανακοινώθηκε η απόκτηση με κανονική μεταγραφή του Ισπανού γκολκίπερ Ρομπέρτο. Το κόστος της μεταγραφής έφθασε τα 6 εκατ. ευρώ.

Την Πέμπτη παίζουν Αρης και Παναιτωλικός.